Archive

Posts Tagged ‘2010’

Fair Game (2010)

March 14, 2011 Leave a comment

Сниман по вистински настани, Fair Game е филм за Valerie Plame и нејзиниот живот како таен агент на CIA. Филмот го носи истото име како и нејзините мемоари. Главна тема на приказната е потрагата по нуклеарно оружје во Ирак пред окупацијата од страна на САД. Откако сопругот на ValeriJoe Wilson,  излегува во јавноста со тврдење дека владата на САД ги лажира извештаите, CIA се свртува против Valerie и нејзиното семејство. Како одмазда тие  го откриваат нејзиниот вистински идентитет и со тоа директно ги уништуваат и нејзината кариера и нејзиниот приватен живот.

Во улогата на сопружниците се Naomi Watts и Sean Penn.

Филмовите снимани според вистински настани се меч со две острици. Како голем плус со себе ја носат возбудата дека тоа на некого и навистина му се има случено. Од друга страна минус е тоа што на моменти настаните можеби и не се доволно возбудливи, спектакуларни или со еден збор ‘филмски’ но поради веродостојност сценаристот не може ништо да промени. Такво чуство имав и со Fair Game. Ми беше премногу невозбудлив и неинтересен иако носи основа за одлична приказна. За жал животот не ја доработил доволно добро.   Naomi Watts и Sean Penn се секако солидни но приказната не дава простор за и двајцата да го прикажат својот вистински талент.

На крај од Fair Game не ми беше јасно дали станува збор за обид да се раскаже една потресна животна приказна или е едноставен платен политички видео спот. Нема потреба човек многу да се труди за да го доживее како политичка пропаганда против стариот режимот на Буш. Барем јас го доживеав како премногу политизирана варијанта на нешто што лесно можело да биде општа порака контра бирократските профитерски режими.

5,5/10

Advertisements

TRON: Legacy (2010)

March 6, 2011 Leave a comment


Не знам каков ефект имал оригиналниот TRON врз тогашната публика. Можеби го сметале за глупост, можеби за револуција но секако за одредена новина. Ако претпоставам дека бил сличен на ефектот што го имаа врз мене The Last Starfighter и Flight of the Navigator тогаш истите тие фанови од 80тите мора да биле страшно возбудени кога за прв пат дознале дека ќе се снима TRON: Legacy! Јас сигурно би бил. Не само затоа што ова не е преработка туку продолжение на приказната, туку и поради фактот што главна улога повторно е Jeff Bridges.

Откако херојот од оригиналот, Kevin Flynn, ненадејно ќе исчезне, неговиот син Sam ќе биде оставен да порасне без него. После многу години Sam случајно ќе најде начин физички да се транспортира во виртуелниот компјутерски систем создаден од татко му. Таму ќе го најде него веќе сед и остарен но и ќе затекне свет поробен од злобната програма Clu. Така Kevin и Sam ќе започнат трка со Clu за враќање во реланоста.

Во главните улоги се Jeff Bridges (True Grit) како Kevin Flynn и Garrett Hedlund како Sam Flynn. Двата можеби најубави елементи на филмов се двете главни протагонистки, Olivia Wilde како Quorra и Beau Garrett како Gem.

Quorra Gem

Quorra vs. Gem

За жал TRON: Legacy не помина добро кај критичарите. Можеби поради тоа што е филм на Disney а кај одредени критички кругови како да има некое вродено непријателство кон филмови што доаѓаат од таму. Според некои е премногу плиток и вештачки, карактерите се сосема недоволно развиени а приказната е полна со дупки. Во одредена мера можеби и не се далеку од вистината. Сепак, не може да се премине фактот дека филмов е вистинска аудио-визуелна наслада. Изгледа феноменално од секој можен аспект. Можеби на некого би му фалеле детали но и тоа е дел од поентата. Сепак станува за вештачки, виртуелен свет. Така треба да биде, мазно, празно и исполирано. Голем дел од уживањето е и музиката за која се погрижиле Daft Punk и која одлично се вклопува во амбиентот.

Крајниот заклучок ми е дека и покрај лошите оцени TRON: Legacy не смее да биде пропуштен, пред се поради аудио-визуелниот ефект, а особено не од љубителите на футуристички sci-fi филмови.

7.5/10

True Grit (2010)

February 25, 2011 3 comments

Година: 2010
Режија: Joel and Ethan Coen
Сценарио: Joel and Ethan Coen (сценарио), Charles Portis (роман)

Приказна: Најпрво вреди да се спомне фактот дека истава приказна е веќе филмувана во 1969. Филмот го носи истиот наслов а во главната улога е легендарниот John Wayne. Бидејќи го немам гледано, неможам да судам за неговиот квалитет ниту пак колку новиов True Grit е преработка или е едноставно нов поглед на романот на Charles Portis. Тука и ќе го завршам муабетот за старата верзија.

Приказната во True Grit претставува нарација на Mattie Ross, сега веќе средовечна жена, за случувањата во нејзиното детство околу убиството на нејзиниот татко.  Иако само 14 годишно девојче таа на итар и неверојатно тврдокорен начин успева да го најми маршалот Rooster Cogburn и тексашкиот ренџер LaBoeuf да го најдат убиецот. Така со нив двајца тргнува по потрага за Tom Chaney низ американските прерии. Тоа можеби и не би бил толку голем проблем доколку не се земат проблематичните карактери на двајцата главни протагонисти. Cogburn, веќе во години, е суетен и пропаднат пијаница а LaBoeuf е осаменик далеку од својот дом, научен да не верува на никој друг освен на себе си. Ниту еден од двајцата не и ја олеснува работата на малата Mattie Ross.

Иако филмов припаѓа на вестерн жанрот, направен е на така фин начин што верувам дека ќе се допадне и на женската публика. Кон таква претпоставка ме влече и сентименталната нота проткаена низ крајот на филмот која сигурно нема никого да остане рамнодушен.

Екипа: Нема ништо поубаво кога една одлична филмска приказна ќе биде одиграна од уште подобра глумечка екипа. True Grit е баш еден таков пример. Jeff Bridges (Rooster Cogburn) , Hailee Steinfeld (Mattie Ross), Matt Damon (LaBoeuf) и Josh Brolin(Tom Chaney) даваат прекрасни изведби! Тоа мое мислење не е поради фактот што се ѕвезди! Ни најмалку не е така! Луѓево во филмов се едноставно феноменални, даваат можеби се од себе за да на веродостоен начин ги одиграат улогите кои што им се дадени. Нешто што можеби и треба да е стандард но за жал стандард што се помалку го има во Холивуд.


За Hailee Steinfeld улогата на Mattie Ross е нејзина прва на големото платно. Можете да замислите колку е само добра кога во својот дебитантски настап успева да добие номинација за оскар. Подобра глума од млада актерка немам видено со години!


Начинот на кој господинот Jeff Bridges успева да се истрансформира од филм до филм се граничи со генијалност! Нема како поинаку да се објасни и неговата улога како Rooster Cogburn која му ја носи шестата номинација за оскар! Лани истата таа награда и ја освои. Изгледа како да влегува во своето златно глумечко доба кога целиот талент му експлодира на најдобар можен начин.

Се на се: 10 номинации за оскар, 13 други веќе освоени награди и уште 54 други номинации. Филм за сечиј вкус што несмее никој да го пропушти! Чиста десетка!

Оценка: 10/10

Devil (2010)

February 11, 2011 Leave a comment

Година: 2010
Режија: John Erick Dowdle
Сценарио: Brian Nelson (сценарио), M. Night Shyamalan (приказна)

Екипа: Единствено можеби бабичката, Jenny O’Hara, е нешто попозната. Останатите: Chris MessinaLogan Marshall-GreenBokeem Woodbine и Bojana Novakovic се со претежно неважни и не многу успешни споредни улоги и улоги по серии во своите кариери.  Затоа што гарант ќе сакате да знаете, Bojana Novakovic е родена србинка (1981) меѓутоа порасната и образована во Австралија. Ретко кој од Балканот директно стига во Холивуд.

Иако се релативно непознати не можам да најдам поголеми забелешки за глумата. Освен можеби на Bojana која на моменти ми е малку пластична. Сите останати верно си ги пренесуваат ликовите и допринесуваат кон добрата атмосфера низ целиот филм.

Приказна: Релативно едноставна приказна која повеќе се потпира на атмосфера и тоа сосема успешно. Од време на време, ѓаволот доаѓа помеѓу обичните луѓе, одбира група на грешници и си поигрува со нив порадни нивните злодела. Што до некаде е чудно! Не би требало тоа да го прави некој поданик на Бог, некој од добрите? Зашто ѓаволот би ги казнувал оние кои чекорат по неговиот пат?

Во секој случај, ѓаволот е многу лут на група грешници и е решен да ги земе со себе… долу по скалите! 😉 Навидум едноставните настани како скокот од 100 катница и заглавување на лифт всушност претставуваат последица од насобирањето на негативна енергија поради неговото доаѓање. Токму тој лифт ќе стане сцена за крвав масакар. Надвор од лифтот детективот Bowden прави се што е во негова моќ да ги спаси оние заглавени во него но без притоа да може да согледа што вистински се крие позади настаните. Интересното е што сите судбини на учесниците се испреплетени на еден или на друг начин. Ништо не е случајно.

Се на се: Едноставен и интересен филм со заплет кој што е фин доколку не се навлезе премногу во анализирање на тоа што и зашто. Добра атмосфера, неколку добри плашења и солидна глума од актерите се доволна причина за да го видат љубителите на класичните трилер филмови без притоа да мора да бидат хорор фанови. Од друга страна, ништо оригинално. Потсетува прилично на долгометражна епизода од Supernatural, па на љубителите на серијалот филмов ќе им биде “гола вода”.

Оценка: 6/10

Unstoppable (2010)

January 8, 2011 2 comments


Година: 2010
Режија: Tony Scott
Сценарио: Mark Bomback

Екипа: Никој не би можел да се жали за недостатоци во овој аспект на филмот! Дури и во најлоша форма Denzel Washington може да поткрене филм на едно скалило повисоко. Иако ова е далеку од негова најдобра улога сепак е солиден и го пружа токму тоа што се бара од ликот што го игра! Chris Pine верувам е ставен во филмов колку-толку да привлече женска публика. Кого и да ставеле на негово место би изиграл добро пред се затоа што и нема којзнае што за глумење. Може да се каже дека глумците се некако споредната работа во целиов филм иако на моменти добро придонесуваат. Главното е самата приказна за која режисерот и сценаристот се имаат погрижено да е супер возбудлива, неизвесна и интересна од почеток до крај!

Приказна: Животот пишува романи! Е во овој случај, животот пишува сценарио! Unstoppable е сниман по вистинска приказна која како што ми се чини е многу малку изадаптирана за филмскиот екран! Се почнува кога на еден паркинг за возови, на машиновозачот успева да му избега цела композиција од вагони и тоа под полна гас! Да бидат работите уште полоши, дел од вагоните во себе носат високо запалливо и токсично средство. За кратко време сите сфаќаат дека немаат избеган воз но избегана ракета која се очекува да експлодира секој момент. Во борбата да се сопре возот директно се вмешуваат двајцата главни протагонисти (играни од Washington и Pine) инаку најобични возачи на локомотива! Можеби почетокот на приказнава звучи малку банално но едноставно така е, тоа се случило и во вистинскиот настан!

Се на се: Одличен, возбудлив трилер кој нема да забележите кога ќе помине од почеток до крај! На целата акција посебна тежина дава фактот што се ова се има и реално случено! Љубителите на жанрот никако не смеат да го пропуштат филмов!

Оценка: 7/10

Skyline (2010)

December 10, 2010 Leave a comment

Skyline

Публицитет: Skyline го дознав по лош глас. Насекаде по интернет, вклучително IMDB и Rotten Tomatoes, има катастрофално лоши критики. Плукале по него сите што стигнале. Ај тие профи критичарите него и обичната публика. До некаде публиката можам да ја разберам, најчесто чопоративно ја следи критиката, па во наплив на масивна хипноза сите даваат или позитивни или негативни критики. Од друга страна, американската публика што го сочинува најголемиот дел од гласачкото тело, не сака филмови во кои американците губат. И за професионалните критичари имам објаснување а тоа е дека се платени да дадат лоша критика! Еве и зошто! Студиото за специјални ефекти на браќата Strause најверојатно ќе влезат во судски спор со Sony бидејќи Sony во моментот на склучување на договорот за изработка на специјалните ефекти за нивниот Battle LA проект не биле известени дека Strause веќе работат на конкурентскиот Skyline! Не дека нема валкана игра и од браќава тука ама сепак изгледа дека Sony возвраќа десеткратно со тоа што ги има насскано сите можни критичари против Skyline и буквално го уништува филмот! Двојна добивка, ем е уништен конкурентскиот продукт ем е поплочен патот за новиот блокбастер филм од Sony World Invasion: Battle LA.

Skyline е далеку од перфектен sci-fi но е далеку, далеку подобар од она што го велат апсолутно сите критичари. Кон неговата вредност надополнуваат уште тоа што има релативно низок буџет! Потребни биле пола милион долари трошок за снимањето и проближно 10 милиони за специјалните ефекти! Кога сме кај нив, Skyline е можеби еден од најтешките филмови во тој поглед со 800 VFX кадри!

Екипа: Тука на критиката не може да и се забележи бидејќи кастингот и глумата се навистина очајни. Ова до некаде е оправдано со нискиот буџет но сепак сметам дека можеле барем малку да се потрудат при изборот на актери. Вака имаме глумци (Eric Balfour, David Zayas, Donald Faison, Brittany Daniel, Scottie Thompson итн) чиј сумарен талент не е ни половина од оној на некоја голема глумечка ѕвезда. Единствено можеби Scottie Thompson откскокнува од потпросечноста па како единствена од групата може и да добие некоја преодна оценка. Најлошото во сево ова што некако нема хемија помеѓу гледачот и ликовите или барем јас не успеав да доживеам такво нешто. Ниту еден од нив не ми беше симпатичен па ми беше сеедно кога беа требени еден по еден. Кога веќе барем малку почнав да сочуствувам веќе беше предоцна бидејќи филмот заврши.

Приказна: Ова е според мене најсилната а според критичарите најконтроверзната страна на Skyline. За таква ја сметаат приказната бидејќи велат е плагијат и микс од повеќе познати sci-fi филмови. Иако не се воопшто далеку од вистината, самиот факт што имаат одличен микс кој го збогатиле, обработиле и надградиле како краен продукт е вредно за пофалба. Off from the very beginning…

Дејствието се случува од перспектива на група млади луѓе во L.A. Oткако ќе се разбудат на сред ноќ после луда журка (потсетува на Cloverfield) откриваат дека над градот лебдат огромни сини топки од чудна светлина. Се покажува дека таа сина светлина е сијалицата а луѓето се комарците кои треба да ги привлече. После само неколку секунди поглед во светлината луѓето остануваат парализирани за да огромните вселенски бродови лесно ги вшмукаат кон нив. Да! Огромни бродови, налик на оние во Independence Day, кои во илјадници ги вовлекуваат луѓето во нив, нагоре кон небото. Со тоа сознание започува борбата за опстанок на главната група протагонисти криејќи се по становите на нивната зграда. Особено интересно станува кога во лов на преостанатите преживени ќе бидат пуштени различни други видови на вонземјани. За разлика од многу други филмови тука нема непотребни но спектакуларни уништувања на згради и објекти! Поради тоа, во рок од неколку часа од приказната L.A. е целосно испразнет но структурно недопрен, како некој огромен град на духови.

Што се однесува до вонземјаните тие се најубавиот дел. Сите се различни! Има тенкери, огромни суштества налик на Кинг Конг со истите тие сини светла од почетокот наместо очи! Потоа дронови и хидри, секој вид со свои специфики и намени во ловот на луѓе. Иако изгледаат како механизми сите вонземјани, па и огромните матични бродови се живи организми (“Farscape” anyone?) . Од тој факт доаѓа и објаснувањето зашто се дојдени во лов на луѓе, а тоа е бидејќи им е потребен туѓ ЦНС за да функционираат!! Поради тоа има повеќе сцени на обезглавување и вадење на черепен и рбетен мозок all in one! За жал има малку сцени на уништување на вонземјани едноставно бидејќи не се случува. Дојденците имаат способност за целосна регенерација што ги прави прилично мачни за убивање!

Иако читам на многу места дека постапките на главните ликови биле глупави и нелогични, мене од почеток до крај ми се сосема издржани и со покритие. Дури постапките тука ми се многу пологични од многу други филмови од жанрот. Сите тие постапки водат до крај кој истовремено е и очекуван но и целосно изненадувачки. Во него е и новината што ја носи Skyline иако ако некој сака да претера може ќе каже дека идеата им е украдена од Avatar . Финално, иако крајот сосема ја заопкружува приказната и дејствијата, остава место за продолжение на кое наводно браќата веќе работат.

Се на се: Апсолутно го препорачувам на sci-fi љубители и гејмери! Точно е дека претставува микс на веќе видени работи, исфилувани со извонредни ефекти и пропрскани со некоја новинка, но сепак е далеку подобар филм од она што критичарите го кажуват за него! За нивни инаeт:

Оценка: 7/10

Robin Hood (2010)

November 22, 2010 Leave a comment

robin hood poster

Година: 2010
Режија: Ridley Scott
Сценарио: Brian Helgeland

Екипа: Ridley Scott и Brian Helgeland се имаат докажувано на бројни наврати. Слободно може да се каже дека се ѕвездите на она што го работат. Сигурно им било задовлоство што имале шанса да работат на една од најпознатите херојски приказни на сите времиња. Згора на тоа, си избрале глумци какви што само може да посакаат за работа: Russell CroweCate BlanchettMax von SydowWilliam Hurt итн. Прашањето е, зашто кога сите состојки се тука, и се феноменални судено по се, не е и филмот феноменален? Не би рекол дека глумата е во прашање. Иако Russell е прилично крут на моменти и изгледа  ко да го мрзи да глуми, Blanchett и von Sydow си се сосема солидни! Така да, единствено нешто што ми останува е веројатноста за промашена тема т.е. лош кастинг. Иако се солидни, двајцата главни протагонисти едноставно не се за оваа приакзна.

Можеби потпаѓам под влијание на стереотипи ама Robin Hood не е средовечен мечувалец со набиено тело а уште помалку семоќен војсководец. Тоа е бре опис на гладијатор! Ridley Scott мора да си ги помешал апчињата. По ѓаволите, Cary Elwes од Men in Tights е многу повеќе Robin Hood од Russell! Уште една работа што ме буни и што не ми беше јасна…. од кога тоа Maid Marian е сериозна, 40 годишна вдовица?? Самиот збор “maid” е од “maiden” што значи “девица” од каде што во најмала мера треба да значи дека Marian е далеку помлада од Blanchett!

Јасно ми е дека ова е некој ‘ридлеовски’ поглед на Robin Hood универзумот. Ама ако ми е јасно не значи дека треба и да ми се допаѓа!

robinVSgladiator

Приказна: Несогласувањата со Ridley ќе ги префрлам на Brian. Приказната е поинаква и  значително отстапува од она што го знаеме за Робин Худ. Тоа и немаше да биде проблем ако барем беше историски точна. Да понудеше можна варијанта на Робин Худ која би се поклопила со некои временски рамки. За жал приказната почнува да застранува од историјата уште од самиот почеток. Некаде до половината ловев анахронизми па се откажав. Верувам дека ги имало и понатаму.

Ете, да го тргнам и тоа на страна и да го земам како филм за војна помеѓу две држави (кралства т.е.), Англија и Франција! Во тој случај, како е можно главната и единствена битка да се сведе на едвај 500 луѓе,  со се кралевите на завојуваните страни,  меѓу кои и група од 15тина деца качени на понија! Абсурдно! Уште поабсурдно е местото што французите го беа избрале за напад! Кој црн будала крал би нападнал на морски гребен? Единствен начин на кој ќе беше поочигледно дека целиот зафат е стратешка глупост е гребенот да беше во форма на џиновски камен прст кој посочува на друга страна!

Единствената работа која не се менува во многуте верзии за Робин Худ е фактот што тој е натприродно добар стрелец. За жал и тоа отсуствува од оваа приказна. Најголемотео мајсторство што Робин го покажа е способноста да му ја промаши главата, до душе на два пати, на човек кој мирно стои на чекор од него. Еден од клучните моменти дури се заснова на фактот што Робин е лош стрелец па во еден момент успеа само да го обележи главниот негативец.

Се на се: Кога сум веќе до крајот, редно е да престанам да кукам! Ако исклучам се што некогаш сум чул и видел за Робин Худ и ако го ценам филмов како приказна сама за себе, морам да кажам дека е солидна авантура со чат-пат глупави моменти. Како дополнение е добрата глума на речиси сите и добриот comic relief момент во форма на веселата дружина на Робин Худ. Секако би го препорачал, но не со преголема воодушевеност….. а и би било добро да сте во тек кога ќе стигне продолжението! 😉

Оценка: 6.5/10